Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

500-lecie założenia osady Sadowne

Dzień 18 września 2014 roku to w dziejach Naszej osady bardzo wyjątkowa data, która zapisze się złotymi zgłoskami w dziejach Sadownego.
W ramach uświetnienia obchodów 500 - lecia założenia osady Sadowne odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Sadowne, podczas której mieliśmy wielką przyjemność gościć znamienitości z polskiego Parlamentu, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Węgrowskiego
i oczywiście Gminy Sadowne.


Przybyli goście mieli okazję zapoznać się z wystawą na temat historii Sadownego
i współczesności.

Sesja rozpoczęła się od oficjalnego wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu narodowego.
Zgodnie z regulaminem, Sesję otworzył przewodniczący Rady  Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran. Powitał przybyłych gości oraz licznie zgromadzoną publiczność.

Jak podczas każdej Sesji Rady, głosu na wstępie udzielono gospodarzowi, p. Zdzisławowi Traczowi – Wójtowi Gminy, który przypomniał w skrócie historię utworzenia osady oraz najważniejsze wydarzenia, do których doszło na przestrzeni dziejów regionu sadowieńskiego.
Kolejnym punktem programu Sesji było głosowanie w sprawie uchwalenie treści zapisu upamiętniającego obchody 500-lecia Sadownego, który znajdzie się na symbolicznym pomniku – kamieniu usytuowanym na skwerku Kardynała Wyszyńskiego przy kościele parafialnym. Radni, którzy zajęli dla nich honorowe miejsce – po środku Gminnej Hali, jednogłośnie przyjęli treść tej uchwały. Napis, który przegłosowano, brzmi: „Pamięci dawnych i obecnych mieszkańców Sadownego w pięćsetną rocznicę założenia osady. Sadowne , 1514 – 2014”.

 Uroczysta Sesja stała się też okazją do uhonorowania osób, których zasługi dla miejscowości
i regionu sadowieńskiego są niepodważalne i godne upamiętnienia. Sekretarz Gminy Sadowne p. Zbigniew Bocian kolejno wyczytał osoby, którym Wójt Gminy i przedstawiciele Rady wręczyli dyplomy honorowe „Zasłużony dla Gminy Sadowne”. Wśród wyróżnionych znaleźli się: pp. ks. Marian Zbieć, Edward Herman, Barbara Giers, Kazimierz Książek, Anna Szyszka, Adam Dobosz i Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.

Sesja zakończyła się krótkimi wystąpieniami przybyłych gości, a następnie mieszkańcy
i przybyli goście w asyście orkiestry dętej udali się do pobliskiego kościoła  p.w. św. Jana  Chrzciciela w Sadownem na uroczystą mszę, którą koncelebrował ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp Tadeusz Pikus. Po mszy ks. Biskup poświęcił symboliczny kamień
na przykościelnym skwerku, podpisano również jego akt erekcyjny.

Po tym jakże doniosłym wydarzeniu uroczystości przeniosły się do budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem, gdzie nie zabrakło strawy dla ducha, umysłu i ciała :)

O pożywienie dla ducha zadbali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem oraz o strawę dla ciała, natomiast część naukowa to referaty:
- Ks. dr Zenon Czumaj: "Okoliczności powstania Sadownego"
- Ks. dr Zbigniew Sobolewski: "Błogosławiony Ksiądz Edward Grzymała - syn ziemi Sadowieńskiej"
- Red. Bartosz Wieliński (wnuk Bolesława Szabelskiego) "Muzyka i życie Bolesława Szabelskiego we wspomnieniach wnuka"
- Ks. prof. Paweł Rytel - Adrianik: "Polacy z Sadownego pomagający żydom w czasie II wojny światowej"
- Dr Rafał Dmowski: "Wpływ budowy linii kolejowej Warszawa - Wilno na rozwój ziemi sadowieńskiej"
- Dr Piotr Kondraciuk: "Ród Zamojskich a Sadowne i okolice"

Mamy nadzieję, że za kolejne 500 lat Sadowne wyda tak wielu wspaniałych synów i córki, którzy będą zapisywać się na kartach tej miejscowości i Polski.

Galeria TU>>

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 21 Listopad 2024    |    Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
975
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
1382890

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: