Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Zapraszamy

Zapraszamy na Bal Karnawałowy

Koncert Kolęd koła muzycznego GOK

31 stycznia 2023 roku koło muzyczne Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem uroczyście zakończyło okres Bożego Narodzenia koncertem kolęd. Była to znakomita okazja do zaprezentowania rodzicom i gościom umiejętności, jakie uczestnicy zajęć nabyli w czasie zajęć w GOKu. W czasie koncertu mogliśmy usłyszeć najbardziej znane i lubiane kolędy i pastorałki. Na początku Zuzanna Kądziela i Antonina Kulesza przy akompaniamencie Magdy Narowskiej, Weroniki Wójcik i Mai Bubrzyk zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Następnie swoje umiejętności gry na keyboardzie zaprezentowali: Magda Narowska w melodii „Mizerna, cicha”, Oskar Bala w utworze „Gdy śliczna Panna”, a Kamil Czarnecki grając „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Drugą grupą grających na keyboardzie byli: Julia Kowalczyk z kolędą „Wśród nocnej ciszy”, Bryan Koroś grający „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i Magdalena Kalbarczyk z melodią „Lulajże, Jezuniu”.
 
Po zagraniu i zaśpiewaniu przez Weronikę Wójcik kolędy „Znak pokoju” przyszedł czas na prezentację umiejętności gitarzystów. W jej czasie mogliśmy usłyszeć:
Marię Wierzbicką grającą kolędę „Bóg się rodzi”, Magdalenę Kalbarczyk z utworem „Gdy się Chrystus rodzi”, Natalię Drzewiecką wykonującą „Dzisiaj w Betlejem” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu Julii Kalbarczyk a „Dzisiaj w Betlejem” zagrała przez Sara Drozd. Amelia Krzewska zaprezentowała utwór „Gore gwiazda”, a Maja Urbankowska „Wśród nocnej ciszy”. Justyna Zawistowska wykonała kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, a Wiktoria Gałązka „Wśród nocnej ciszy”. Kolejnych utworach mogliśmy usłyszeć Alana Czarnogórskiego z utworem „Wśród nocnej ciszy”, Antoninę Kuleszę grającą „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, Zuzannę Kądzielę prezentującą „Lulajże, Jezuniu” i Marię Gierej z utworem „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Występy naszych instrumentalistów były przeplatane prezentacjami wokalnymi Magdy Narowskiej śpiewającej kolędę „Mizerna, cicha”, Julii Kowalczyk prezentującej „Wśród nocnej ciszy” i Wiktorii Gałązki z utworem „Gloria”.
Koncert był olbrzymim przeżyciem zarówno dla młodych artystów, którzy musieli pokonać własną tremę, jak i dla ich najbliższych siedzących na miejscach dla publiczności, którzy z dumą słuchali jak ich pociechy przepięknie wykonywały najbardziej znane polskie melodie świąteczne. 
Serdecznie dziękujemy p. Ewie Jakubik za przygotowanie koncertu.
 

Zapraszamy na koncert !

Przepisy nagrodzonych potraw - Zarzetka

Kolejna "porcja" przepisów potraw nagrodzonych Kół Gospodyń Wiejskich w konkursie "NAJLEPSZA POTRAWA WIGILIJNA I ARANŻACJA STOŁU".

 

Czytaj więcej...

Przepisy nagrodzonych potraw - Sojkówek

Kolejna "porcja" przepisów potraw nagrodzonych Kół Gospodyń Wiejskich w konkursie "NAJLEPSZA POTRAWA WIGILIJNA I ARANŻACJA STOŁU".

Czytaj więcej...

Przepisy nagrodzonych potraw - Krupińskie

Zgodnie z zapowiedzią zaczynamy publikację przepisów potraw nagrodzonych Kół Gospodyń Wiejskich w konkursie "NAJLEPSZA POTRAWA WIGILIJNA I ARANŻACJA STOŁU" podczas Wieczerzy Wigilijnej w Sadownem, która odbyła się 18 grudnia 2022 r. w Sali OSP w Sadownem.

 

Czytaj więcej...

Wieczerza Wigilijna w Sadownem

Tradycja jest jednym z najważniejszych czynników budujących kulturę, czymś, co świadczy o tożsamości danego narodu. Podtrzymywanie tradycji służy przede wszystkim budowaniu więzi społecznych i poczucia jedności społecznej. Chcąc zachować kulturę musimy pielęgnować tradycje, które zostały zapoczątkowane przed wiekami przez naszych przodków.
Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem stara się promować tradycje i zwyczaje, które są częścią naszego życia. Tym razem postanowiliśmy zaprezentować zwyczaje, potrawy i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia. Dla mieszkańców naszej gminy przygotowaliśmy wspólna wieczerzę wigilijną połączoną z konkursem na tradycyjne potrawy wigilijne. Pięć kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Sadowne przygotowało potrawy wigilijne, które zostały zaprezentowane na pięknie przygotowanych stołach, na których znalazły się pierogi, makowce, zupy wigilijne oraz ryby przygotowane na różne sposoby. Komisja oceniała zarówno smak przygotowanych potraw, jak i dekorację stołów – było to zadanie bardzo trudne, bo wszystkie Koła wykazały się najwyższym kunsztem kulinarnym i dekoracyjnym. Po długim namyśle komisja przyznała I miejsce KGW Złota Róża z Krupińskiego, II miejsce KGW z Sojkówka, a III nagrodę KGW z Zarzetki. Wyróżnienia trafiły do Ociętego i Morzyczyna Włóki. Przepisy na potrawy z nagrodzonych kół zostaną opublikowane na stronie internetowej i na fb. Po konkursie Zespół Śpiewaczy Sadowianki przedstawił montaż słowno-muzyczny „W dniu Bożego Narodzenia”. Po części artystycznej mieliśmy wspólną wieczerzę wigilijną, na której mogliśmy podzielić się opłatkiem i skosztować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i przez pracowników GOK Sadowne. Wieczerza wigilijna uświetniona została koncertem Kapeli Niwińskich, która specjalizuje się w tradycyjnej muzyce ludowej z Mazowsza. Wspólną międzypokoleniowa Wieczerzę Wigilijną mogliśmy zorganizować dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego na zadanie Kultura łączy pokolenia.
 

Spotkanie autorskie

9 grudnia w Sadownem odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją książki p. Zofii Paczóskiej pt. „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych”.

Wydanie tej książki poprzedził m.in. ogłoszony przez Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem konkurs historyczno – literacki dla dzieci oraz młodzieży na najciekawszą opowieść na temat historii powstania kapliczek i krzyży przydrożnych w gminie Sadowne. Nad konkursem i przedsięwzięciem z ramienia Gminy Sadowne opiekę sprawowali: p. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne i p. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem.

Konkurs ten został właśnie rozstrzygnięty, oto jego wyniki:

I miejsce – „Kapliczka św. Jana Nepomucena w Zalesiu” – Kamila Gałązka

II miejsce – „Kapliczka na starej sośnie w Sadownem” – Katarzyna Bujalska

III miejsce – „Kapliczka św. Rocha w Rażnach” – Jan Stanisławczyk

Obecnie trwa II – wojewódzki – etap konkursu „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych”. Do tego etapu zakwalifikowało się 15 historii, po 3. laureatów I etapu konkursu ogłoszonego w 5 gminach (gmina Sadowne – ww. historie i ich autorzy z miejsc I-III).

Książka…

W książce pt. „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych” zawartych jest 50 historii powstania kapliczek i krzyży przydrożnych z terenu Mazowsza, w szczególności z gminy Zbuczyn, Sadowne, Mrozy, a także gminy Czosnów w powiecie nowodworskim oraz Warszawy. Informacje o historiach powstania kapliczek autorka uzyskała ze zgłoszonych prac w konkursie historyczno-literackim pod tym samym tytułem. Konkursy zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej oraz włodarzy ww. gmin.

Prace konkursowe posłużyły Autorce do opracowania 50. historii mazowieckich kapliczek i krzyży. Opisane historie kapliczek zostały zaopatrzone w zdjęcia p. Agnieszki Król i p. Tomasza Pawlicy, a także specjalnie namalowane przez znakomitego malarza – regionalistę p. Mirosława Greluka obrazy, które weszły do książki jako ilustracje. Napotkamy tam także wiersze poetki z terenu powiatu siedleckiego – p. Marii Woźniak.

A spotkanie autorskie w Sadownem?

Od niedzieli 4 grudnia p. Zofia Paczóska prowadzi cykl spotkań autorskich promujących książkę połączonych z wystawą fotograficzną p. Agnieszki Król oraz p. Tomasza Pawlicy, a także z wystawą malarską p. Mirosława Greluka. 9 grudnia jedno z takich spotkań odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem. Jego uczestnicy zostali zapoznani z kulisami genezy konkursu i drogą Autorki do wydania książki, a także usłyszeli nagrodzone historie kapliczek gminy Sadowne. Pokrótce o sadowieńskich kapliczkach i ciekawych, związanych z nimi wydarzeniach opowiedział wszystkim p. Sławomir Akonom, a organizatorzy gminnego konkursu wręczyli jego laureatom zasłużone nagrody i dyplomy. Był też czas na pytania i uzyskanie autografu p. Zofii Paczóskiej na rozdanych uczestnikom spotkania egzemplarzach Jej książki.

Zakończenie II etapu konkursu na najciekawszą historię kapliczki czy krzyża przydrożnego tuż, tuż – o jego wynikach dowiemy się wkrótce. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, które zostaną wręczone na ostatnim z cyklu spotkaniu autorskim – 11 grudnia w Mrozach.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński

Źródła:

www.tygodniksiedlecki.com

Internet

Św. Mikołaj odwiedził Sadowne

Chwilę po zachodzie słońca 6 grudnia najmłodsi mieszkańcy Sadownego z niecierpliwością oczekiwali na przybycie Św. Mikołaja.

W imieniu Organizatorów powitała wszystkich p. Ewa Piórkowska – Dyrektor sadoweńskiego GOK-u oraz w asyście Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana -jak co roku rozświetlili świąteczną choinkę.

W oczekiwaniu na Mikołaja, Elfy przygotowały fotel dla niego i dopiero nawoływania dzieciaków, które już trochę zmarzły, spowodowały, że na horyzoncie pojawił się oczekiwany Mikołaj.

W tym roku po raz kolejny nie dopisała śnieżna aura, dlatego Mikołaj musiał sobie jakoś poradzić – przyjechał traktorem. Po potwierdzeniu, że wszyscy zasługują na nagrodę, Mikołaj przystąpił do realizowania swoich podstawowych obowiązków – rozdawania prezentów przy wsparciu p. Wójta, p. Dyrektor GOK-u oraz elfów. Spotkanie z Mikołajem zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Sadowne w ramach projektu Weź wyhamuj! Powiedź stop podstępnym uzależnieniom ze środków finansowych Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Współorganizatorzy wydarzenia GOK i GBP w Sadownem

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 21 Listopad 2024    |    Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
975
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
1382757

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: