Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

IB w muzeum.

Dnia 31.03.2023 r. w piątek, sadowieńskie muzeum odwiedziła tym razem klasa IB ze Szkoły Podstawowej w Sadownem.
 
Uczniowie również mieli okazję zobaczyć, usłyszeć oraz poznać nazwy instrumentów etnicznych i ludowych z Polski oraz ze świata. 
Zapraszamy inne grupy do wzięcia udziału w lekcji muzealnej.
 

Przedszkole na lekcji muzealnej.

Dnia 30.03.2023 sadowieńskie muzeum odwiedziły dzieci z przedszkola w Sadownem. Dzieci miały okazję zobaczyć, usłyszeć oraz poznać nazwy instrumentów etnicznych i ludowych z Polski oraz ze świata.

 

 

Zdjęcia.

III A w Muzeum

Wczoraj nasze muzeum odwiedziła grupa uczniów z klasy III a wraz z wychowawcą Panią Elżbietą Dębkowską - Akonom ze Szkoły Podstawowej w Sadownem. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej na temat lnu. Mogły poznać proces wytwarzania włókien z tej najbardziej popularnej w Polsce rośliny włóknistej, ale także mogły się dowiedzieć, że jest to jedna z nielicznych roślin, której praktycznie każda część nadziemna jest wykorzystana przez człowieka. 

 

Pan Janusz Urbankowski przedstawił dzieciom cały proces produkcji nici lnianych, począwszy od moczenia słomy lnianej (roszenia) w specjalnych basenach, poprzez międlenie, czyli łamanie włókien, aż do wyczesywania i przędzenia nici, z których później tkano materiały o szerokim zastosowaniu w gospodarstwie – od najbardziej zwyczajnych, z których później szyto worki na zboże lub robiono sznurki i liny, aż do najdelikatniejszych, z których powstawała bielizna, odzież, pościel.

Czytaj więcej...

III B w Muzeum

10 września 2021 roku nasze Muzeum Ziemi Sadowieńskiej odwiedzili uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej w Sadownem wraz z wychowawcą Grażyną Balą. Lekcja muzealna poświęcona była czasom II wojny światowej i okupacji na terenie gminy Sadowne.

Młodzi ludzie z wielkim zainteresowaniem oglądali polskie umundurowanie, odznaczenia, łuski pocisków oraz inne artefakty związane z tym okresem. Dzieci zadawały wiele pytań na czasów wojny oraz starały się zweryfikować swoją wiedzę, która do tego czasu opierała się na opowieściach ich dziadków i pradziadków.

W czasie tej lekcji muzealnej po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że bezpośredni kontakt z pamiątkami historycznymi i eksponatami budzi w młodych ludziach większe zainteresowanie danym zagadnieniem niż tylko sam przekaz zawarty w podręcznikach historii.

Więcej zdjęć

Wycieczka w Muzeum

Grupa Seniorów z Zielonki i Warszawy w drodze do miejsca urodzenia Wielkiego Polaka Kardynała Stefana Wyszyńskiego odwiedziła Muzeum Ziemi Sadowieńskiej. Odwiedzający mogli zobaczyć wiele rzeczy związanych z historią naszego regionu i dowiedzieć się wiele o codziennym życiu dawnych mieszkańców Sadownego.

Zwiedzanie naszego Muzeum obudziło w seniorach wspomnienia z dzieciństwa. Mimo, że pracownik Muzeum chciał pokazać możliwie najwięcej eksponatów, to gości najbardziej interesowały przedmioty, które były użytkowane w gospodarstwach ich dziadków i rodziców. Widok dawnych narzędzi i przedmiotów codziennego użytku przyczynił się do „podróży sentymentalnej w czasy minione”. Goście wspominali czasy beztroskiego dzieciństwa spędzonego na wsi, prace, które wykonywali ze swoimi rodzicami, zabawy, które nie wymagały bardzo drogich zabawek, ale dawały niesamowicie dużo radości.

Po wizycie w Muzeum Seniorzy odwiedzili Izbę Etnograficzną w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem. Tutaj mogli zobaczyć i posłuchać dawnych instrumentów zarówno z naszego regionu, jak i dalszych części świata. I znowu, dawne radia czy gramofony przywołały wspomnienia dawnych wspaniałych czasów – czasów dzieciństwa i młodości , czasy pierwszych potańcówek i prywatek.

Więcej zdjęć.

 

Wspomnijmy ich… razem z sadowieńskim Muzeum

1 września 2020 r. przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tego dnia znajdźmy choć chwilę na wspomnienie tych, którzy stracili życie podczas ostatniej wojny. 

Podtrzymujmy też tę tradycję wśród naszych najmłodszych – przecież mamy im o czym opowiadać i co pokazać.

Według Biuletynu Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich zamordowano w powiecie węgrowskim 3238 osób, w tym 2641 Żydów i 547 Polaków (z tej liczby pochodziło ogółem 370 osób z gminy Sadowne) – na miejscowym cmentarzu i w okolicy można zobaczyć wiele miejsc upamiętniających naszych rodaków poległych w czasie wojny.

Czytaj więcej...

Sadowne w wojnie polsko – bolszewickiej

W 2006 roku w ogólnopolskiej prasie ukazał się artykuł autorstwa p. Jarosława Rybaka pt. „Kapitan Stanisław Wycech (104 l.) walczył na wojnie w 1920 roku. Pogonił bolszewików”. Jest to relacja z rozmowy z uczestnikiem zdarzeń lat 1918-20 na naszym terenie: Stanisławem Wycechem pochodzącym z Sadownego.

Czytaj więcej...

Wirtualnie po muzeum

Sadowne to osada, która ma również wewnętrzne problemy, ale i sukcesy. Jest jednak tu coś, co sprawia, że miejscowość ta nie jest podobna do tysięcy innych, jest tu to coś, co ją spośród wielu wyróżnia.

To Muzeum Ziemi Sadowieńskiej, które jest znane nie tylko w kraju, ale nawet poza jego granicami.

Uroczyste otwarcie Muzeum odbyło się 11 czerwca 1978 roku, a jego organizatorem i inicjatorem był p. mgr Bogusław Kić.

Zbiory muzealne wcześniej gromadzono w szkolnej Izbie Pamięci i wielu innych miejscach. Po polepszeniu szkolnych warunków lokalowych postał pomysł umieszczenia ich w oddzielnym budynku.

Film na stronie https://youtu.be/u_KEydfhfHM

Odpowiedzi są proste…

1 września w Sadownem pojawili się miłośnicy dawnej motoryzacji. Mieli tu… chyba proste zadanie do wykonania.

Już po raz XIV Wołomińskie Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Motoryzacji zorganizowało Zlot Pojazdów Zabytkowych. Jego realizację zaplanowano na 1 i 2 września, a uczestnicy mieli za zadanie pokonanie pierwszego dnia trasy z Wołomina do Broku. Wiek pojazdów i nieznajomość terenu spowalniały przemieszczanie się, ale… każda z załóg otrzymała również dodatkowe zadania do wykonania. Na trasie przejazdu należało odszukać wskazany obiekt i odpowiedzieć na przygotowane pytania z historii lub dnia dzisiejszego miejscowości, w której się znajduje. Tak było również w Sadownem, w Muzeum Ziemi Sadowieńskiej…

Czytaj więcej...

Zagra i zaśpiewa….

Kolejne zajęcia w szkolnej zerówce. Tym razem muzyka „na tapecie”.

17 marca oddziały przedszkolne sadowieńskiej Szkoły Podstawowej miały wspólne zajęcia, których głównym tematem był: „Nowoczesny sprzęt w muzyce”. Ale kto tak dobrze omówi ten temat?

Dobrze, że w pobliżu znajduje się zawsze p. Janusz Urbankowski, który oprócz pracy w Muzeum Ziemi Sadowieńskiej ma też pasję – muzykę i to w szerokim tego słowa znaczeniu. Potrafi również zagrać na różnych instrumentach, ale też zaśpiewać… i to nie byle jak.

Czytaj więcej...

Z ekologią na Ty…

O ekologii często słyszymy, ale jej zasady utrwalają się podczas praktycznych zajęć o tematyce ekologicznej.

Edukacja ekologiczna ma na celu propagowanie wiedzy na temat ochrony środowiska wśród uczniów i ich rodzin. Głównie chodzi o propagowanie ekologicznego i zdrowego stylu życia, kształtowanie postaw szacunku dla przyrody, uświadomienie korzyści ekologicznych i ekonomicznych wynikających z ochrony środowiska naturalnego dla  społeczności lokalnej.

Zajęcia takie z dziećmi Szkoły Podstawowej w Sadownem przeprowadził 12 kwietnia p. Janusz Urbankowski – pracownik Muzeum Ziemi Sadowieńskim, z zamiłowania pszczelarz i ekolog.

Czytaj więcej...

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 22 Styczeń 2025    |    Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
975
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
1411799

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: