Pamięć o Katyniu…
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Pamiętamy o nich…
79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej 9 kwietnia upamiętnili uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sadownem, którzy zaprezentowali mieszkańcom, wg scenariusza i wyreżyserowane przez p. Dorotę Gałązkę oraz ze scenografią p. Anny Gierej i oprawą muzyczną p. Kamila Kiełka, widowisko muzyczno – teatralne: „Katyń 1940 Droga ku Wolności”.
Przypomnijmy tylko, że 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
A widowisko? Przebiegło w nastroju związanym z tymi dramatycznymi wydarzeniami. Zakończyło się minutą ciszy oddającą hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, jego żonie Marii i innym patriotom, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, wykonując misję w imieniu narodu polskiego.