Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Trasa piesza nr 4 w Sadownem

Tym razem krótsza trasa, bo licząca niewiele ponad 4 km, ale drogami, które rzadko są odwiedzane przez mieszkańców Sadownego. Ruszamy do Gaju i na „Piaskową Górkę”.

Do pokonania tej trasy dobrze wybrać dzień, który poprzedzała kilkudniowa sucha pogoda, co pozwoli nam na przejście jej „suchą nogą”. Udamy się do miejsc bliskich, niezwykłych i ciekawych, które nawet mieszkańcy Sadownego rzadko odwiedzają, a więc nie narzekajmy, że za krótko, za mało i spacerek mógłby być dłuższy, ale korzystajmy z uroków natury i okazji poznania nowych miejsc.                              

Mapa trasy marszu na stronie https://www.MapFab.com/map/35s/Sadowne-trasa-piesza-nr-4

Czytaj więcej...

Trasa piesza nr 3 w Sadownem

Trzeci spacer musi być do „korzeni” Sadownego, tam gdzie był początek - czyli na ul. Wiejską.

W 1514 r. Warszawska Kapituła św. Jana Chrzciciela dała wójtowi dwie włóki ziemi (ok. 36 ha) i 20 lat „wolnizny”, by tu właśnie powstała wieś „na surowym korzeniu”.

Ten ściągnął ze sobą jeszcze 10. osadników i w miejscu dogodnym do „sadowienia” przez lata „wolnizny” puszczę zmienili na ok. 400. ha kompleks pól i łąk. Jak się nazywali pierwsi osadnicy, czy ich nazwiska i dziś są tu znane i czy wcześniej na terenie Sadownego było jakieś osadnictwo? – trudno stwierdzić. Nawet, jeśli w innych miejscach osadnictwo było, to niewielkie, może gdzieś na Kuźnicy, Majdanie czy Draku, bo tam wylewy Bugu nie dochodziły?

Mapa na stronie https://www.MapFab.com/map/25U/Sadowne-trasa-piesza-nr-3

Czytaj więcej...

Trasa piesza nr 2 w Sadownem

Dziś proponujemy Państwu spacerek, który tylko z pozoru wydaje się krótki i mniej interesujący niż poprzedni.

Trasa ma długość zaledwie nieco ponad 2 km, ale…. można ją „rozciągnąć w przestrzeni i czasie”. Na początek tylko zdradzimy, że drugim (po opisanym w pierwszej trasie pieszej kościele) elementem decydującym o tym, że Sadowne spośród okolicznych osad rozwinęło się (wg nas) najbardziej, była szkoła. I do niej będzie wiodła dzisiejsza trasa. I już tak tradycyjnie, nie bezpośrednio z GOK-u w lewo ulicą Tadeusza Kościuszki, bo to zaledwie 200 m, a tak trochę „naokoło”. Na wędrówkę załóżmy nieco swobodniejszy (pozwalający na nieskrępowane ruchy) strój i sportowe czy turystyczne obuwie.

Zobacz mapę trasy na stronie https://www.MapFab.com/map/0lo/Sadowne-trasa-piesza-nr-2.

Czytaj więcej...

Trasa piesza nr 1 w Sadownem

„Sadowieńskie spacery” - na początek proponujemy wycieczkę ku temu, co najbardziej w Sadownem widoczne.

Nad panoramą Sadownego górują dostrzegalne z wielu punktów wieże pięknego, neogotyckiego kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela i właśnie pierwsze kroki wypada skierować tamże.

Ale nie tak bezpośrednio i nie najkrótszą drogą spod Domu Kultury, a nieco dalszą, za to spokojniejszą trasą. Ruszmy więc główną ulicą osady - ul. T. Kościuszki, nieco na południe, by skręcić w pierwszą odchodzącą w lewo ulicę Armii Krajowej. To część szlaku przemierzanego co roku podczas procesji Bożego Ciała przez tysiące mieszkańców i gości. Uliczką Armii Krajowej dojdziemy rychło do Strażackiej, a nią do Placu Kościelnego. Po poznaniu skweru, kościoła z otoczeniem i plebanii proponujemy wędrówkę na cmentarz, potem polną drogą (bezdrożem) nad Bojewką, by powrócić uliczkami osiedlowymi do GOK-u.

Mapka trasy dostępna jest na stronie https://www.MapFab.com/map/z0o/Sadowne-trasa-piesza-nr-1.

Czytaj więcej...

Sadowieńskie spacery

Wkrótce nowa propozycja Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem. Tym razem będzie to cykl artykułów z trasami dla miłośników spacerów po Sadownem.

Kontynuując prezentację ciekawych miejsc gminy Sadowne, które Gminny Ośrodek Kultury przedstawił w przewodniku rowerowym: „Sadowne i okolice” (dla przypomnienia na portalach: www.info.sadowne.pl oraz www.gok.sadowne.pl i w formie drukowanej – wciąż gratisowo dostępna w GOK-u) postanowiliśmy zaproponować Państwu bliższe poznanie centrum gminy – Sadownego - w czasie kilku pieszych wędrówek. Osada liczy obecnie około 1300 stałych mieszkańców i bliższe poznanie jej dziejów, obecnego wyglądu oraz najbliższego otoczenia jest możliwe w trakcie kilku, kilkukilometrowych i kilkugodzinnych wędrówek.

Czytaj więcej...

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 20 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
975
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
1302666

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: